کتاب مهندسی فرایندهای زیستی چاپ

مهندسی فرایندهای زیستی

کتاب " مهندسی فرایندهای زیستی " توسط انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی به چاپ رسید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد قائم‌شهر، کتاب " مهندسی فرایندهای زیستی "  به ترجمه فاطمه اردستانی، توسط انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی به چاپ رسید.
در پیشگفتار این کتاب آمده است:

در این دنیای تغییرات سریع، بشر روز به روز با پیشرفت های علمی و فنی مواجه می شود که تاثیر عمیقی بر استانداردهای زندگی انسان در کل جهان دارند. حوزه زیست فناوری و مهندسی فرایندهای زیستی نیز پیشرفت های قابل ملاحظه و مزایای بی سابقه ای را به ویژه در زمینه رفاه انسان در آینده به همراه دارد. زیست فناوری و مهندسی بیوشیمی امروزه یک عبارت متداول است و برای خیلی از افراد به عنوان شغل و حرفه ایشان مطرح می شود. این حوزه به تولید محصولات و فرایندهای جدیدی می پردازد که قادر به بهبود کیفیت زندگی نوع بشر می باشند. این فناوری، فرایندهایی با استفاده از میکروارگانیسم ها یا آنزیم ها را به عنوان جایگزینی برای فرایندهای شیمیایی سنتی که نیازمند صرف انرژی زیادی بودند، ارائه می کند. بنابراین، مطالعه در رابطه با مهندسی بیوشیمی بسیار ارزشمند و مناسب می باشد.   
به دلیل پیشرفت های انجام یافته در حوزه زیست فناوری، بسیاری از دپارتمان های مهندسی شیمی در حال حاضر، مهندسی بیوشیمی را به صورت یک واحد درسی اصلی ارائه می کنند. در برخی از دانشگاه ها مهندسی شیمی به مهندسی بیوشیمی تبدیل شده و مهندسین بیوشیمی و متخصصین زیست فناوری با پیشنهادهای حرفه ای بسیار خوبی مواجه می شوند. این کتاب "مهندسی بیوشیمی: اصول ومفاهیم" در حال حاضر در ویرایش دوم، منبع خوبی برای همه علاقمندانی است که می خواهند با آخرین فعالیت های انجام یافته در این حوزه آشنا شوند. در این کتاب مطالبی برای برآورده نمودن اهداف ویژه ارائه شده است. کتاب با مقدمه ای بر دنیای میکروبی آغاز شده و با بیوشیمی، فناوری آنزیمی و سینتیک واکنش های آنزیمی، تولید توده سلولی در کشت های سلولی، بیوراکتورها و جزئیات مرتبط با صنایع تخمیری ادامه می یابد. گرچه تعدادی کتاب در زمینه مهندسی بیوشیمی در بازار وجود دارد، اما آنها فاقد توصیف و تشریح جزئیات پیشرفت های در حال انجام و نیازمندی های مرتبط با آنها می باشند. به علاوه، توضیحات ارائه شده در سایر کتاب ها برای رفع نیازهای دانشجویان این رشته و رشته های مرتبط با آن، چندان مناسب نیست. کتاب حاضر بر اساس نیازهای دانشجویان رشته مهندسی شیمی در سطح پایه نوشته شده است.  
تجربیات وسیع نویسنده در صنعت و دانشگاه، کمک بزرگی به او در نگارش موفقیت آمیز این کتاب نموده است. نویسنده در این کتاب، جنبه های واقعی و متناسبی از علوم و فناوری زیستی را بیان نموده تا یک کتاب درسی جالب را ارائه دهد. در نهایت، نویسنده با پوشش وسیع و کامل همه مفاهیم مرتبط و ارائه موارد متعدد و جامعی از کاربردهای صنعتی، کتابی را فراهم نموده که برای مهندسین جوانی که در این حوزه فعالیت می کنند، جالب و جذاب است.


شایان ذکر است این کتاب در 11 فصل و 3 ضمیمه در مجموع 519 صفحه ،  به بازار کتاب عرضه شده است. علاقمندان میتوانند کتاب مذکور را از طریق انتشارات دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر؛ خریداری نمایند.