همایش ملی بزرگداشت علامه طبرسی امسال در قائم شهر آئین نکوداشت صاحب احتجاج از مشاهیرمازندرانی جهان اسلام، علامه شیخ طبرسی بهمن ماه امسال در قائم شهر برگزار می‌شود. چاپ

alt

به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ مرکز مازندران، دبیر علمی همایش ملی هزاره شیخ طبرسی، معرفی و احیا‌ی هویت ملی مفاخر مازندران در فرایند جهانی سازی و بهره گیری از آثار علمی و فقهی را یک نیازو ضرورت اساسی دانست که همایش ملی تکریم از شخصیت علمی وفقهی و کلامی علامه طبرسی در این راستا برگزارخواهد شد.

 

دکتر رضا اسدپور افزود: علامه ابو منصوراحمد ابن علی ابن ابیطالب طبرسی از علمای قرن پنجم هجری است که کتاب الاحتجاج حاوی مناظرات، گفتگو‌ها و مجادله‌های پیامبر اسلام و ائمه معصومین با فرق و ادیان مختلف از آثار ارزشمند وجاودانه آن فقید عالی مقام است که به عنوان کتاب مرجع هموار مورد استفاده علمای جهان اسلام می‌باشد.

اسدپور، دانشگاه آزاد اسلامی قائم شهر را دبیرخانه همایش ملی هزاره شیخ طبرسی اعلام کرد که اندیشمندان، اساتید، دانشگاهیان و علمای حوزه‌های دینی می‌توانند آثار قلمی خود را در خصوص مقام علمی و فقهی و کلامی علامه شیخ طبرسی تا پایان آذرماه امسال به دبیرخانه این همایش ارسال کنند.

دبیر همایش ملی هزاره شیخ طبرسی، تاریخ الائمه، مفاخر الطالبیه، فضائل الزهرا، الکافی فی الفقه و کتاب صلوه را از دیگر آثارعلمی علامه طبرسی برشمرد.

در این نشست کارشناسی، حجت الاسلام مصطفی معلمی با تبیین شخصیت برجسته و خدمات و آثار ارزشمند علامه طبرسی صاحب احتجاج، مردم و حکومت و علماء را سه رکن اصلی در شکل گیری حکومت شیعه ۱۲ امامی در ایران نامید که ظهور و بروزش از تبرستان بوده است.

علامه ابومنصور احمد ابن علی ابن ابیطالب طبرسی با تربیت شاگردان فراوان، چون استاد رشیدالدین محمد ابن علی ابن شهر آشوب صاحب کتاب مناقب سرانجام پس از عمری مجاهدت و خدمت در ترویج دین و شریعت الهی اسلام در سال ۵۸۸ هجری قمری در سن ۹۹ سالگی وفات نموده ومقبره آن حضرت درمنطقه بالاتجن قائم شهر مابین روستا‌های افرا و شیخ کلی واقع است.

همایش ملی هزاره علامه شیخ طبرسی در ۲۷ و ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۰ در دانشگاه آزاد اسلامی قائم شهر برگزار می‌شود.