تاریخچه دانشگاه آزاد اسلامی واحد قائم‌شهر چاپ

دانشگاه آزاداسلامي واحد قائم‌شهر در اردیبهشت 1362 با ریاست پروفسور مفید گرجی با همکاری فرمانداری و مردمان خیر این شهرستان به نام اولیه دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران تاسیس شد. این دانشگاه به‌عنوان يكي از بزرگترين دانشگاه بزرگ در شمال كشور به شمار مي‌آيد.

اين دانشگاه كه در ابتدا با 5 رشته تحصيلي مهندسي عمران، برق، مكانيك، امور دامي و كشاورزي شروع به كار نمود هم اكنون با گذشت 37 سال با درجه بسيار بزرگ و كسب امتياز دانشگاه جامع، با 35 رشته دکتری تخصصی،  84 رشته كارشناسي ارشد، 80 رشته كارشناسي و كارشناسي ناپيوسته و 34 رشته كارداني پیوسته و ناپیوسته در گرايش‌هاي مختلف چون ستاره اي تابان بر سپهر فرهنگ و دانش منطقه مي درخشد.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد‌قائم شهر داراي 5 دانشكده مصوب تحت عنوان دانشكده فني و مهندسي ، دانشكده علوم انساني، دانشكده كشاورزي، دانشكده علوم پايه ، دانشكده منابع طبيعي است و در حال حاضر بيش از 14000دانشجو دراين دانشگاه مشغول به تحصيل بوده و از امكانات آموزشي، پژوهشي، فرهنگي و ورزشي كم نظير آن برخوردار مي‌باشند. دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائم شهر توانسته است در طي سالها تلاش بيش از 75000 متر مربع فضاي آموزشي و پژوهشي و 92 آزمايشگاه و كارگاه آموزشي و پيشرفته تخصصي را براي طالبان علم فراهم آورد.

در اين دانشگاه بيش از 310 عضو هيات علمي با سوابق علمي و پژوهشي درخشان در مقاطع دكترا و كارشناسي ارشد و با رتبه هاي علمي دانشيار، استاديار و مربي كه از متخصصين تراز اول منطقه به شمار مي آيند تدريس كلاسهاي آموزش تئوري و عملي ومسئوليت پروژه هاي تحقيقاتي دانشجويان را بر عهده دارند. همچنين با راه‌اندازي آزمايشگاه‌هاي فوق پيشرفته شيمي در واحد قائم‌شهر، توانايي آناليز پيشرفته نمونه هاي تحقيقاتي دانشجويان كارشناسي ارشد و دكتري فراهم گرديده است.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائم شهر از بدو تاسيس تا كنون 82000 تن  فارغ التحصيل به جامعه علمي كشور افزوده است .كه هم اكنون بسياري از آنان در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتري پذيرفته شده‌اند و اين مطلب خود گوياي توان علمي و پژوهشي اساتيد و دانشجويان مربوطه و امكانات آموزشي مطلوب اين دانشگاه است. كتابخانه هاي دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائم شهربيش از 128000 جلد كتاب، و 500 عنوان نشريه و مجله تخصصي علمي را در فضايي مناسب در اختيار دانشجويان و استادان قرار داده است . همچنين سالن پايان‌نامه ها و بانك CD كتابخانه دانشگاه همه روزه ميزبان بسياري از پژوهشگران و دانشجويان كارشناسي ارشد و دكتري در سطح منطقه بوده و امكان دستيابي به جديد ترين اطلاعات علمي را براي ايشان فراهم آورده است.

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائم شهر داراي 3 سايت اينترنت و 4 سايت كامپيوتر مجزا و مجهز جهت ارائه خدمات آموزشي و تحقيقاتي به دانشجويان و استادان مي‌باشد. همچنين راه اندازي و ارتقاء پورتال اينترنتي دانشگاه با پهناي باند 16 مگابايت برگ ديگري از توانمندي اين واحد دانشگاهي در زمينه فناوري اطلاعات محسوب مي گردد.

دانشگاه آزاداسلامي واحد قائم‌شهر جايگاهي براي پرورش استعدادهاي ورزشي در شمال كشوربا بهره بردن از بهترين امكانات ورزشي وتربيت بدني قابليت تبديل به يك مجتمع ورزشي چند منظوره خودگردان را داراست. علاوه بر اين تعداد زيادي از قهرمانان مدال‌آوران ملي همچون بهداد سليمي، سجاد انوشيرواني، بهادر مولايي، محسن حاجي پور ،سجاد عباسي و فاطمه چالاكي و .... از دانشجويان نام آور اين واحد دانشگاهي هستند.

دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائم شهر به منظور آسايش خاطر والدين دو خوابگاه دانشجويي مجهز را در قالب مجتمع خوابگاهي دختران دانشجوي غير بومي اختصاص داده است كه ادامه تحصيل در فضايي امن و راحت در جوار دانشگاه را امكان پذير ساخته است.

در جهت گسترش امكانات رفاهي نيز 7500 متر مربع سلف سرويسو مجتمع رفاهي راه‌ اندازي شده‌است كه دانشكده‌هاي مختلف دانشگاه امكان دسترسي دانشجويان به غذاي گرم و بهداشتي را در تمامي روزهاي هفته فراهم ساخته است .

همچنين اعطاي وام ويژه صندوق رفاه دانشجويي جهت مساعدت در پرداخت شهريه در غالب وام‌هاي كوتاه مدت و بلند مدت،تسهيلات وام ازدواج و تسهيلات اجاره مسكن براي دانشجويان غيربومي مجرد از ديگر مزاياي ادامه تحصيل در واحد قائم‌شهر محسوب مي‌گردد. دانشگاه آزاد اسلامي واحد قائم‌شهر همچنين با فعال‌سازي هسته مشاوره دانشگاه و گردآوري يك تيم مشاوره توانمند توانسته‌است مشاوره رايگان دانشجويان به‌منظور رفع مشكلات آموزشي،تحصيلي، خانوادگي و .... را امكان‌پذير سازد.

اين واحد دانشگاهي همچنين نقطه محوري اهداف خود را بر تقويت ارزش‌هاي والاي اسلامي، فرهنگي، اخلاقي و ارتقا آگاهي‌هاي ديني دانشجويان بنا نهاده است .

معرفي دانشكده فني مهندسي، علوم پايه و هنر

اين سايت كه شامل دانشكده فني مهندسي، علوم پايه و هنر، ساختمان مركزي مي‌باشد، در فاصله 7كيلومتري شهر، در دامن كوهپايه‌هاي زيباي البرز قراردارد و چشم‌اندازي زيبا را با فضاي آموزشي كم نظير عجين ساخته است. اين سايت داراي دو مجتمع آموزشي هركدام به مساحت 12500 متر مربع است و 25 آزمايشگاه و كارگاه تخصصي كه از مجهز‌ترين در نوع خود مي باشند در اين مركز راه اندازي شده است.

همچنين 2 سايت كامپيوتر ، سايت اينترنت ، سالن آمفي تئاتر مجهز جهت همايش‌ها و سمينارها وكتابخانه تخصصي در جوار طبيعتي زيبا و چشم‌نواز و محيطي امن اين مركز آموزشي ر از ديگر همتايان خود متمايز مي‌سازد.

وجود اساتيد برجسته و با سوابق علمي و پژوهشي درخشان، بهره‌ وري از ساختمان جديد التاسيس و برخورداري از تكنولوزي آموزشي به‌روز، دسترسي به اينترنت وايرلس، بهره‌وري از كتابخانه ديجيتال ازديگر مزاياي اين مجتمع مي‌باشد.

امكانات رفاهي از قبيل سلف سرويس، بوفه، مركز چاپ و تكثير دسترسي دانشجويان رشته‌هاي فني مهندسي،علوم پايه و هنر را به تمام امكانات مورد نياز امكان‌پذير ساخته است.  

معرفي دانشكده كشاورزي و منابع طبيعي
اين دانشكده كه از بزرگترين و قديمي‌ترين دانشكده‌هاي كشاورزي كشور است، اكثريت رشته‌هاي مهندسي كشاورزي، امور دامي، شيلات، محيط زيست و بيولوژي را شامل مي‌گردد. اين دانشكده داراي 26 آزمايشگاه و كارگاه تخصصي در رشته‌هاي مرتبط ، كتابخانه، سايت اينترنت، بزرگترين پژوهشكده بيولوژي در شمال كشور، فارم مرغداري تحقيقاتي-آموزشي، كلينيك دامپزشكي تحقيقاتي-آموزشي، هرباريوم، استخر پرورش ماهيهاي گرم‌آبي، ايستگاه هواشناسي ، باغ گياه‌شناسي به مساحت 4 هكتار و اراضي كشاورزي به مساحت 15 هكتار بوده و امكان تمامي فعاليت‌هاي آموزشي و تحقيقاتي دانشجويان در اين دانشكده فراهم مي‌باشد.

اين دانشكده همچنين داراي زمين فوتبال چمن، پيست دوميداني و 2 سالن ورزشي مجزا با امكانات كامل ورزشي مي‌باشد كه امكان فعاليت در تمام رشته هاي ورزشي را چه در غالب واحدهاي درسي و يا فعاليت هاي فوق برنامه امكان پذير ساخته است. دانشكده كشاورزي با محيطي كاملاً علمي، آرام و دلپذير همراه با امكانات رفاهي از قبيل سلف سرويس، بوفه،مركز چاپ و تكثير و كتابفروشي، شرايط مناسبي را براي ادامه تحصيل دانشجويان فراهم ساخته است.


معرفي دانشكده علوم انساني
اين دانشكده درابتداي جاده اصلي بابل قائم‌شهر ، نرسيده به پل تلار در يك فضاي آموزشي زيبا قراردارد كه بامساحت كل 15000 متر مربع و 11000متر مربع فضاي آموزشي، مكاني مناسب براي مشتاقان ادامه تحصيل در اكثر رشته‌هاي علوم انساني را فراهم ساخته است و بهره‌وري از استادان برجسته با سوابق علمي و تحقيقاتي درخشان اين دانشكده را از همتايان خود در سطح منطقه متمايز مي‌سازد .

اين دانشكده داراي 65 كلاس آموزشي، 3 لابراتوار زبان انگليسي مجهز، سايت كامپيوتر و سايت اينترنت مجزا ، كتابخانه تخصصي، سالن نشريات و پايان‌نامه، آمفي‌تئاتر و امكانات رفاهي از قبيل سلف سرويس، بوفه، مركز چاپ و تكثير، كتابفروشي و...... مي‌باشد.


معرفي حوزه معاونت سما
تاسيس مدارس سما و آموزشكده‌هاي سما وابسته به دانشگاه آزاداسلامي واحد قائم‌شهركه كودكان، نوجوانان و جوانان مستعد را آماده دستيابي به مدارج بالاي علمي مي‌نمايد، از جمله انديشه‌هاي باروري ست كه محصول پربركتي چون جوانان دانش پژوه و مؤمن خواهد داشت.در حال حاضر در حوزه معاونت سما 3 دبستان ، 2 مدرسه راهنمايي ، 3 دبيرستان و 1 هنرستان فني با حدود 1500 دانش آموز و 2 آموزشكده با 1700 دانشجو و يك مؤسسه زبان انگليسي با بهره‌گيري از اساتيد مجرب و فرهيخته به امر آموزش وپرورش جوانان اين مرزو بوم مشغول مي‌باشند